Nie tak dawno temu – telewizory kineskopowe

Jeszcze do nie dawna w naszych domach królowały telewizory kineskopowe. To, co je charakteryzowało, to spore wymiary oraz waga, a także niska rozdzielczość, przez co z pewnością zapamiętamy je na długie lata. Warto jednak przyjrzeć im się nieco bliżej i dowiedzieć się, w jaki sposób działały.

screen1-500 Ekran

Telewizory kineskopowe posiadały ekran, który od wewnątrz był pokryty punktami luminoforu – jest to substancja, która świeci w momencie, gdy trafia na nią wiązka elektronów. Te punkty są w trzech barwach: czerwonej, niebieskiej, a także zielonej. Podświetlając je w różnym stopniu, możemy dzięki temu zobaczyć takie kolory jak żółty, czy purpurowy.
Telewizor kineskopowy działa w taki sposób, aby naświetlać małe punkciki, które widziane z dużej odległości, tworzą konkretny obraz. Z bliska jednak, gdy przyłożymy głowę do ekranu telewizora kineskopowego, nie zobaczymy nic.

Czym jest kineskop?maxresdefault-1

To najważniejszy element tego telewizora, który nazywany jest lampą obrazową. Z tyłu kineskopu znajduje się katoda, która emituje elektrony. Te z kolei trafiają do dział elektronowych, a także są przez nie skupiane w cienkie wiązki. Następnie wiązki te kierowane są na ekran i podświetlają barwne punkty luminoforu.
Te malutkie punkciki są trafiane wiązką jeden po drugim, w poziomych liniach. Osoba oglądająca telewizję nie jest w stanie tego dotrzeć – wszystko miga z taką prędkością, że barwy łączą się w konkretne kolory i powstaje obraz. Wiele osób wspomina charakterystyczny, głośny dźwięk, który dochodził z telewizora kineskopowego – to właśnie działo elektronowe, znajdujące się z tyłu odbiornika, które pracowało z dużą prędkością. Podświetlało na ekranie 625 poziomych linii około 25 razy na sekundę.
Przed luminoforem znajdowała się specjalna maska, która odpowiadała za to, aby wiązki trafiały dokładnie tam, gdzie powinny, dzięki czemu istniała możliwość tak szybkiego podświetlania wszystkich punktów.

1250370983898361Od sygnału do obrazu

Na samym początku do telewizora trafiał sygnał, który kierował działem elektronowym. Był on emitowany na rozmaitych częstotliwościach, a wszystko zależne było od tego, jaki program oglądaliśmy. W żadnym jednak wypadku programy nie nakładały się na siebie. Dodatkowo telewizor kineskopowy odbierał również sygnał audio, który musiał być nadawany również na odpowiedniej częstotliwości, dzięki czemu obraz nie posiadał żadnych zakłóceń.
Sygnał zawierał w sobie informację, jak mocno należy podświetlić każdy punkt ekranu. Na końcu każdej poziomej linii ekranu emitowany był impuls synchronizacji, dzięki któremu działo elektronowe zaczynało wyświetlanie obrazu we właściwym miejscu, a nie przykładowo w połowie ekranu.

Wady i zalety telewizorów kineskopowych

To, co zdecydowanie można zauważyć, to znaczna różnica w cenie – telewizory kineskopowe są o wiele tańsze niż nowoczesne telewizory LCD i PDP. Co więcej, jaką szeroką gamę odtwarzanych kolorów, a także największy ze wszystkich zakres gradacji odcieni, co w efekcie daje nam bardzo dobrej jakości obraz. Ponadto kineskop zapewnia widzowi najszerszy kąt widzenia, nie tracąc przy tym na jakości.
To, co da się zauważyć, to ich żywotność – w przeciwieństwie to telewizorów nowoczesnych technologii, tradycyjne telewizory kineskopowe mogą przetrwać o wiele dłużej. Niektórzy mogli cieszyć się jednym i tym samym telewizorem przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Do tego są tanie w utrzymaniu, a ich naprawa nie jest zbyt skomplikowana – wystarczy wezwać odpowiedniego fachowca, który wykona usługę w domu.
Okazuje się również, że telewizory kineskopowe dawały nam bardzo dobrej jakości obraz o wiernych barwach, który dobrze wyglądał niemal z każdego kąta, pod jakim patrzymy na ekran. Współczesne telewizory nie dają nam już takiego komfortu – patrząc na ekran z boku, nie dostrzeżemy zbyt wiele. Telewizory kineskopowe bardzo szybko budowały obraz i gwarantowały jego 32-bitową głębię koloru. Ponadto współczesne ekrany LCD nie są w stanie wygenerować całkowitej czerni ze względu na podświetlenie matrycy.
Nie da się jednak ukryć, że są one znacznie większe i cięższe, co staje się w dzisiejszych czasach nieco kłopotliwe. Zajmują więcej miejsca i wymagają odpowiedniej szafki, na której mogą stać. Największą wadą było jednak zużywanie sporych ilości prądu, co generowało spore rachunki. Telewizory kineskopowe były także źródłem promieniowania elektromagnetycznego, co na dłuższą metę szkodliwie działało na nasze zdrowie.
Co najciekawsze, okazuje się, że telewizory kineskopowe znajdują się jeszcze w ponad 30 procentach gospodarstw domowych, mimo silnego rozwoju technologii. Nie są one jednak już produkowane, a więc ich ilość z roku na rok zmniejsza się. Szacuje się, że w ciągu kilku lat mogą one niemal całkowicie zniknąć z naszego życia. Polacy szukają jak najlepszych rozwiązań dla siebie, w kwestii odbiorników telewizyjnych kierują się ceną, a także rozmiarem ekranu. Dowiedz się więcej na temat wyborów telewizorów przez rodaków na lgtelewizory4k.pl.

© 2017: Telewizory LG | Awesome Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress