Kontrast w telewizorach

Kupując telewizor, jednym z parametrów, na który zawsze zwracamy uwagę, jest kontrast. Producenci prześcigają się w podawaniu jego wartości, jednak czy tak naprawdę wiemy, na czym on polega?

kontrast__by_idamoCo to jest kontrast?

Kontrast jest to współczynnik, który określa stosunek między jasnością najciemniejszego oraz najjaśniejszego punktu na ekranie. Mierzy się go przy niezmiennym podświetleniu, dzięki czemu uzyskujemy kontrast statyczny. Jeśli chcemy sprawdzić, jaki jest kontrast dynamiczny, musimy zwiększać go metodą regulacji jasności lamp.
Kontrast dynamiczny nie wpływa na zmianę parametrów matrycy użytej do budowy ekranu, zazwyczaj wartość ta jest podawana jako bardzo wysoka, choć nie istnieją jednoznaczne sposoby, które określałyby jego pomiar. W wielu telewizorach LCD powstała możliwość jego wyłączenia, aby nie męczyć za bardzo wzrok widza. Lepiej włączyć go na przykład przy prezentacji slajdów.
Z kolei kontrast statyczny jest kontrastem naturalnym i oznacza miarę zdolności ekranu do wyświetlania w jednym i tym samym momencie obrazu o jak największym zróżnicowaniu pomiędzy obszarem ciemnym a obszarem jasnym bez zmiany jasności lampy pod wpływem zmiany obrazu. Średni poziom tego kontrastu wynosi ok 1500:1.

Jaki kontrast wybrać?1181861764761530

Kupując telewizor, warto zdecydować się na jak najwyższy kontrast, dzięki czemu zapewnimy sobie wyraźny i czytelny obraz, gdzie czerń jest bardziej zróżnicowana, a kolory znacznie lepiej odwzorowane. Nie sugerujmy się jednak kontrastem podawanym przez producenta, lecz szukajmy pomiarów w testach i recenzjach.
Warto zwrócić również uwagę na poziom jasności. Nowoczesne telewizory oferują nam bardzo duży kontrast oraz jasność, wybierzmy więc ten, który wynosi minimum 2000:1. Dzięki temu osiągniemy lepsze rezultaty, a także większy komfort oglądania telewizji.

Comments are Closed

© 2017: Telewizory LG | Awesome Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress